Антибіотики проти прищів на обличчі

Чи варто користуватися антибіотиками для лікування прищів? Це питання хвилює багатьох. Не дивлячись на те, що існує море інформації, знайти серед неї однозначну відповідь складно. Одні захлинаючись розхвалюють антибіотики проти прищів, інші пишуть, що вони дуже шкідливі і дають лише тимчасовий ефект. Давайте спробуємо розібратися, яка точка зору ближче до правди.

Якось в молодості (як раз коли моє обличчя і спина були покриті прищами), я загримів до лікарні із запаленням легенів. Хто стикався, той знає: запалення легенів лікується за допомогою уколів антибіотиками (досить сильних, які мають широкий спектр дії), курс лікування становить мінімум 10 днів. Я лікувався два тижні, і до кінця лікування в моїй крові було стільки антибіотиків, що, здавалося б, жодна бактерія не повинна вижити в межах мого багатостраждального тіла. А що ж прищі? Можу відповісти — нема на один не стало менше.

Може бути, два тижні занадто маленький термін? При прийомі будь-якого внутрішнього препарату, якщо він для вашого організму ефективний, через два тижні повинен хоча б намітитися якийсь мінімальний зсув. У моєму випадку цього не було.

В даний час для лікування прищів існують внутрішні і зовнішні препарати з антибіотиками. Для прийому всередину в основному застосовується Доксициклин (або препарат на його основі Юнідокс Солютаб) і Метронидазол. Юнідокс Солютаб я вже розглядав в одній зі своїх статей. Для зовнішнього застосування існує безліч кремів, мазей, гелів, лосьйонів на основі Еритроміцину, Доксицикліну, Левоміцетину, Кліндаміцину і т.д .. Не варто також забувати і про бовтанки — в основі кожної з них лежить якийсь антибіотик.

Як діють прийняті всередину антибіотики проти прищів на обличчі (і не тільки на обличчі): вони потрапляють в шлунок, звідти в кров, а потім, циркулюючи з кров’ю по всьому організму, мала їх частина потрапляє в шкірні тканини, в тому числі і в уражені прищами ділянки. Вони впливають на бактерію Propionibacterium acnes, запобігаючи її розмноження. Але ж прищі виникають не тільки через бактерій! Бактерії — швидше вторинна причина. Основна причина — підвищене вироблення шкірного сала і закупорка пір. Цю причину антибіотики усунути не можуть. Як тільки буде припинений їх прийом, бактерії відразу почнуть розмножуватися знову, іноді з подвоєною силою. А може бути і того гірше: бактерії просто звикнуть до антибіотика, вироблять проти нього стійкість, і тоді від його прийому толку більше не буде. До речі, бактерії з часом виробляють стійкість до всіх антибіотиків.

Я ще не згадував про шкоду, пов’язану з прийомом антибіотиків всередину — адже антибіотики вбивають мікрофлору кишечника, завдають удару по печінці та нирках, здатні викликати алергічні реакції! Так чого ж більше від прийому антибіотиків проти прищів всередину — користі чи шкоди? Я більше схиляюся до другого. І багато фахівців від медицини зі мною погодяться.

Що стосується антибіотиків для зовнішнього застосування — шкоди від них набагато менше: вони не потрапляють в шлунок, не впливають на нирки. Невелика їх кількість може потрапляти через шкіру в кров, але це не критично. А що стосується ефективності проти прищів — на мій погляд вони діють навіть більш ефективно, ніж препарати для прийому всередину. Однак і в цьому випадку їм усім притаманний один великий недолік — звикання до них бактерій з плином певного часу.

Як відзначають більшість фахівців дерматологів, антибіотики проти прищів для зовнішнього застосування ефективні в основному при легкій формі акне, і в рідкісних випадках при середній. Для того, щоб отримати ефект при лікуванні середньої форми акне, паралельно з антибіотиками рекомендується застосовувати препарати, що зменшують вироблення шкірного сала і мають кератолітичний ефект, такі як Базирон або Скинорен.

Підіб’ємо короткий підсумок і постараємося відповісти на питання, поставлене на початку статті. Моя думка — від прийому антибіотиків всередину більше шкоди, ніж користі. Не варто себе напихати Доксицикліном або який-небудь інший поганню тільки заради того, щоб очистити обличчя: в результаті ви знищите корисну мікрофлору кишечника, нашкодите печінки, послабити свій імунітет, а прищі через якийсь час повернуться знову. Зате зовнішні кошти можете застосовувати, якщо у вас легка або середня форма прищів. Тільки не забудьте попередньо проконсультуватися з лікарем. І наостанок подивіться відео про користь і шкоду антибіотиків:

Ссылка на основную публикацию