Адаптація дитини в дитячому саду

Адаптація неминуча, ось тільки проходить вона у всіх по-різному. Одні діти легко і швидко звикають до нового способу життя і ролі дошкільника, а інші досить важко переживають тимчасовий розрив з батьками і новий розпорядок дня. Проте, в один прекрасний день процес адаптації закінчується. І знову ж таки, для всіх дітей цей факт означає зовсім різне: хтось заводить друзів, із задоволенням бере участь в режимних моментах і поспішає в садок, щоб поділитися своїми новинами, а хтось просто упокорюється з неминучим і ходить в дитячий сад з небажанням , хоча і заводить там друзів. Який саме підсумок адаптації буде у конкретної дитини, передбачити неможливо, але в силах батьків постаратися наблизити дитину до першого варіанту.

«Правила» для легкої адаптації.

1. Розмовляйте з дитиною про дитячий садок.

Найкраще почати підготовчі розмови — за кілька тижнів, або навіть місяців, рекомендується почати розповідати малюкові, що таке дитячий сад, навіщо туди ходять діти, що вони там роблять. Основним моментом таких оповідань повинна стати інформація про те, що батьки обов’язково забирають дитину додому в кінці веселого дня. Коли малюк вже починає ходити в дитячий сад, розмови про садок не повинні припинятися. Батькам слід завжди акцентувати увагу на режимних моментах, уточнюючи, коли саме вони заберуть дитину додому — так маляті буде простіше зорієнтуватися в режимних моментах і не хвилюватися, що про нього забудуть.

2. Дотримуйтеся режиму дня.

Ще до того моменту, як дитина піде в садок, його режим дня слід наближати до дитсадівського. Так малюкові буде простіше адаптуватися в новому колективі, адже режимні моменти будуть йому знайомі.

3. Садок не повинен стати «покаранням».

Помилкою багатьох батьків стає загроза дитині дитячим садом. Фраза «Якщо ти не припиниш плакати, я залишу тебе в дитячому садку!» Може і заспокоїть малюка, але завдасть непоправної шкоди. Малюк може почати пригнічувати свої емоції зі страху бути залишеним в дитячому садку тоді, коли інші підуть додому з мамами і татами. Не потрібно також лякати малюка походом в дитячий сад у вихідні через погану поведінку. Подібні заяви приведуть до того, що дитина почне вважати садок своїм покаранням і щиро буде не розуміти за що його «покарали» в черговий раз.

4. Не квапте дитину з ранку.

Краще будити дитину з таким розрахунком, щоб вистачило часу на неспішні збори, на перегляд мультика. Можна навіть дати трохи часу малюкові поніжитися в ліжечку. Все це створить гарний і спокійний настрій.

5. Грайте, читайте, дивіться про дитячий садок.

Гра, як відомо, є найкращими ліками. Дитині буде дуже цікаво побути вихователем свого плюшевого ведмедика, а батькам цей вид діяльності дозволить зрозуміти, що саме хвилює малюка, які у нього виникають проблеми в садку і як вихователі допомагають йому справитися. Також існує багато мультфільмів і оповідань про дитячий садок, в яких розглядаються основні дитячі проблем: небажання розлучатися з мамою, проблеми зі спілкуванням з однолітками, страх перед вихователями та інше. Такі мультфільми і книжки допоможуть зрозуміти дітям, що не у них одних подібні проблеми і всі вони успішно вирішуються.

6. Вводите режимні моменти поступово.

Не варто в перший же день залишати дитину в дитячому саду до вечора. Звикати дітям краще поступово. Починаючи з 2-3 годин слід поступово вводити по одному режимному моменту.

7. Розмовляйте з вихователями.

Діти — відомі маніпулятори і дуже часто ранкові сльози висихають відразу ж після маминого догляду, і малюки стають «душею компанії». За такої поведінки можна зробити висновок, що адаптація пройшла успішно, але дитина не залишає спроб повернутися в звичний «домашній» ритм життя, давлячи на батьків сльозами. До того ж, саме вихователі можуть підказати батькам про доцільність запровадження на даному етапі чергового режимного моменту.

8. Плануйте вечора і вихідні.

Якщо дитина бере участь в обговоренні планів на вечір або вихідні, це дає йому розуміння своєї значущості та необхідності, в ньому з’являється впевненість, що про нього не забудуть. Батькам слід пам’ятати, що плани, складені разом з дитиною є обов’язковими до виконання, адже дитина повинна бути упевнена в своєму найближчому майбутньому. Слід продумати разом з малюком запасний план на випадок непередбачених ситуацій (дощ завадив прогулянці, тата затримали на роботі і т.д.).

9. Дозволяйте дитині брати з собою в садок улюблену іграшку.

Так малюк не буде відчувати себе самотнім, адже з ним буде «вірний друг» з яким можна і пограти, і поговорити.

10. Придумайте ритуал прощання.

Найкраще подібний ритуал ввести задовго до першого походу в дитячий сад. Дитині має бути зрозуміло, що після вчинення певних дій, батьки йдуть у справах або на роботу, але обов’язково повернутися. Головне, щоб ритуал не був занадто довгим і затягнутим, прощатися потрібно рішуче і швидко (поцілунок, обійми, секретне рукостискання та інше). Дотримуючись наведених правилам, батьки зможуть допомогти дитині подолати такий непростий період, як адаптація до дитячого садка, зробити процес звикання найбільш безболісним.

Ссылка на основную публикацию