10 симптомів дефіциту заліза

Дефіцит заліза є результатом недостатнього надходження мінералу заліза з їжею. Найсерйознішим наслідком цього стає зниження кількості червоних кров’яних клітин, головна функція яких — переносити кисень з легень до всіх органів і тканин.

Залізо бере участь у створенні гемоглобіну — білка в червоних кров’яних клітинах, який і відповідає за функцію транспорту кисню по всьому організму.

Коли рівень гемоглобіну низький, порушується постачання тканин і м’язів киснем і вони не можуть працювати ефективно. Спробуй затримати дихання на хвилину, щоб зрозуміти важливість кисню для організму.

Такий стан називається анемією. Існує кілька її типів, але анемія через дефіцит заліза — найпоширеніша в світі 1.

Найпоширенішими причинами анемії є недостатнє надходження заліза з їжею через неповноцінного харчування або дієт, запальні захворювання, підвищена потреба під час вагітності або в результаті великих кровепотерь (в тому числі внутрішніх кровотеч, менструацій).

Незалежно від того, що є причиною дефіциту заліза, він супроводжується певними симптомами, що впливають на якість життя. Вони можуть відрізнятися в залежності від ступеня анемії, віку, загального стану здоров’я, від того, як швидко вона розвинулася. Іноді недолік заліза може не проявлятися в будь-яких симптомах.

Нижче наведені 10 найбільш характерних симптомів дефіциту заліза в порядку убування їх характерності.

Рекомендуємо: Дефіцит вітамінів і мінералів: як зрозуміти, яких вітамінів не вистачає?

Симптоми дефіциту заліза в організмі

1 Сильна стомлюваність

Відчуття хронічної втоми — один з найбільш характерних ознак нестачі заліза в організмі. Цей симптом проявляється приблизно у половини людей, що знаходяться в стані дефіциту 3,4.

Пояснюється стан втоми тим, що знижується кількість гемоглобіну в крові, який переносить кисень до всіх клітин організму. Кисень необхідний клітинам для отримання енергії з поживних речовин, точно також як і вогню, для того щоб горіти.

На додаток до цього, серцю доводиться працювати в посиленому режимі для того, щоб проганяти через органи і тканини більше крові, збідненого киснем, що також призводить до підвищеної стомлюваності 1.

У сучасному світі стан хронічної втоми вже давно стало нормою і його причиною стає все більшу кількість факторів, що робить діагностику дефіциту заліза тільки з цього симптому дуже складною.

Крім стомлюваності багато людей з нестачею заліза відзначають загальну слабкість, відчуття розбитості, складності концентрації, низьку продуктивність роботи.

Сильна втома — один з найбільш характерних ознак дефіциту заліза. Її причиною є недостатньою надходження кисню до тканин, який необхідний для їх живлення енергією

2 Блідість

Бліда шкіра або внутрішня частина нижньої повіки — ще одна характерна ознака дефіциту заліза 5-7.

Гемоглобін надає крові характерний червоний колір. Рум’яний здоровий колір шкіри пояснюється мережею кровоносних судин в приповерхневому її шарі. Низький рівень гемоглобіну в буквальному сенсі робить кров менш червоною, а шкіру — блідою.

Блідість в стані дефіциту заліза може проявлятися як по всьому тілу, так і в окремих частинах, наприклад, особі, яснах, губах, внутрішньої поверхні нижніх повік або навіть нігтях 8.

Це одна з ознак, на який найчастіше звертають увагу доктора при підозрі на нестачу заліза. Але для однозначного діагнозу найчастіше вони просять ще здати аналіз крові.

Блідість найчастіше є ознакою середнього та тяжкого ступеня анемії 9.

Прямо зараз злегка відтягніть нижню повіку і подивіться на його колір: він повинен бути насичено червоним. Блідо рожевий і жовтий колір — ймовірний ознака дефіциту заліза.

Блідість обличчя, внутрішньої частини нижньої повіки, нігтів — симптоми дефіциту заліза середнього та тяжкого ступеня. Пояснюється блідість низьким рівнем гемоглобіну в крові, який надає їй червоний колір

Рекомендуємо: Вітаміни для спортсменів: за і ПРОТИ

3 Неглибоке поверхневе дихання

Зниження концентрації гемоглобіну в крові при дефіциті заліза призводить до порушення постачання кисню, в тому числі і до м’язів. В результаті може виникати задишка і короткий неглибоке дихання при виконанні навіть простих повсякденних активностей у вигляді ходьби, не кажучи вже про заняття спортом 10.

Щоб компенсувати недолік кисню в крові, організм збільшує частоту дихання, проганяючи більше кисню через легені, нездатні ефективно його поглинати і доставляти до клітин, так як в них циркулює кров, збіднена носіями кисню. Саме тому часте неглибоке дихання — ще одна характерна ознака дефіциту заліза 4.

Якщо ти помічаєш у себе задишку навіть при виконанні звичайних занять, таких як прогулянка, підняття по сходах — це явні ознаки нестачі заліза.

Задишка при виконань звичайних занять — явний симптом дефіциту заліза, так як низький рівень гемоглобіну робить нездатним кров переносити досить кисню до м’язів і тканин

4 Головний біль і запаморочення

Недолік заліза може викликати головні болі 11.

Цей симптом не такий характерний як попередні, але часто супроводжується також запамороченням 4.

Причина та ж: недостатній транспорт кисню червоними клітинами крові в мозок, так як уровнь гемоглобіну низький. Це призводить до розширення кровоносних судин у мозку, збільшення тиску і головного болю 12.

Незважаючи на те, що існує безліч причин головних болів, приватні повторювані напади болю і запаморочення можуть бути ознаками дефіциту заліза в організмі.

Головний біль і запаморочення можуть бути ознаками нестачі заліза. Низький гемоглобін порушує транспорт достатньої кількості кисню в мозок, що призводить до розширення судин, зростання тиску і болю

Рекомендуємо: Як правильно приймати вітаміни і мінерали?

5 Порушення серцевого ритму

Відчутне посилене серцебиття і збільшення його частоти — ще одна ознака дефіциту заліза.

Зниження концентрації кисню в крові при низькому гемоглобіні змушує серце працювати в посиленому режимі для того, щоб проганяти більше збідненого киснем крові через органи, які потребують кисні для свого функціонування.

Це призводить до порушення ритму серця і відчуття, що воно б’ється дуже часто і сильно 4,13.

Якщо дефіцит заліза хронічний, то це може призводити до збільшення розміру серця, серцевого шуму і недостатності 4.

Цей симптом найчастіше проявляється при нестачі заліза протягом довгого часу.

У стані дефіциту заліза збільшується навантаження на серце, так як воно має проганяти більше крові збідненого киснем. Це може призводити до нерегулярного серцебиття і навіть heart murmurs, збільшення розміру серця і інфаркту

6 Сухі та пошкоджене волосся і шкіра

Суха і нездорова шкіра і волосся можуть бути також ознаками нестачі заліза 4.

Причина та ж: порушення транспорту кисню через низький рівень гемоглобіну. У цьому стані організм змушений перебудовуватися і перенаправляти кисень насамперед до найважливішим органам і тільки потім — до другорядних, волоссю і шкірі, які втрачають пружність, стають сухими і слабкими.

Серйозна ступінь дефіциту заліза асоціюється з випаданням волосся 14,15.

В цілому, щоденна втрата деякої кількості волосся коли ми зачісуємося або миємося — це норма, так як вони постійно оновлюються. Але якщо ви виявляється, що дістаєте з голови клаптики — ймовірність дефіциту заліза дуже велика.

У стані дефіциту заліза волосся і шкіра отримують кисень по другорядному принципом, як не найважливіші органи і тканини. Це призводить до їх висихання, пошкодження і випадання (волосся)

Рекомендуємо: Що НЕ МОЖНА є і що ПОТРІБНО є, щоб схуднути?

7 Набряклість і біль в мові і ротової порожнини

Раніше, при покупці коней, їх вибирали, дивлячись їм в рот. За його станом досвідчені конярі визначали здоров’я тварини.

Стан ротової порожнини багато говорить про стан організму і про дефіцит заліза в ньому, зокрема.

Симптомами дефіциту є набряклий, запалений, блідий або нехарактерно гладкий мову 16.

Як вже зазначалося вище, низький рівень гемоглобіну виявляється в блідості, в тому числі і мови, а низький уровнь міоглобіну стає причиною болю, гладкості або набряклості.

Міоглобін — це ще один протеїн в складі червоних кров’яних клітин дуже схожий на гемоглобін, але він відповідає за транспорт і зберігання кисню саме в м’язах, в тому числі — мовою 16. Його нестача призводить до перерахованих симптомів.

Брак заліза також може проявлятися в сухості рота, хворобливих червоних тріщинах в його кутах і навіть призводити до раку ротової порожнини 17.

Болі, набряк або ненормальна гладкість язика, червоні хворобливі тріщинки в кутах рота можуть бути ознаками анемії при дефіциті заліза

8 Важкість в ногах

Дефіцит заліза може призводити до розвитку синдрому неспокійних ніг 18.

Цей синдром проявляється в іншому відчутті в ногах і бажанні постійно їх пересувати в стані відпочинку для полегшення. Найчастіше він проявляється вночі під час сну, що, природно, призводить до порушення якості сну.

Причини синдрому не до кінця зрозумілі вченим. Однак 25% людей, які страждають їм, мають дефіцит заліза в організмі, і чим серйозніше ступінь дефіциту, тим сильніше виявляються симптоми синдрому 19.

Брак заліза в організмі збільшує ймовірність розвитку синдрому неспокійних ніг, який проявляється в постійному бажанні змінювати положення ніг під час відпочинку

Рекомендуємо: Періодичне голодування — найефективніша дієта для схуднення

9 Відшаровуються або опуклі нігті

Це менш характерний симптом нестачі заліза.

Виявляється в нездоровому вигляді нігтів: вони шаруються і мають увігнуту форму 8,20.

При серйозній мірі дефіциту з плином часу змінюється форма нігтів: вони загинаються вгору по краях, набуваючи форму ложки.

Це рідкісний симптом і найчастіше проявляється при дуже серйозній мірі анемії.

Відшаровуються нігті набувають форму ложки — можлива ознака серйозної ступеня дефіциту заліза

10 Інші можливі симптоми дефіциту заліза

Наступні симптоми дефіциту заліза менш характерні і можуть бути викликані безліччю інших причин:

 • бажання вживати в їжу дивні їстівні або неїстівні речовини: лід, глину, крейду, папір;
 • дратівливість;
 • холодні руки і ноги;
 • приватні інфекційні захворювання: залізо необхідно для імунітету, його недолік робить проникнення інфекції в організм більш легким.

Інші менш характерні симптоми нестачі заліза включають бажання є дивні речовини (крейда, глина, папір, лід), дратівливість, холодні ноги і руки, приватні інфекційні захворювання

Що потрібно робити при дефіциті заліза

У разі, якщо ти помічаєш у себе будь-які з перерахованих симптомів дефіциту заліза, то:

Проконсультуйся з лікарем

Простого аналізу крові достатньо для того, щоб точно встановити наявність анемії 3.

Якщо доктор підтвердить діагноз, то порекомендує збільшити кількість продуктів багатих на залізо або приймати спеціальні харчові добавки.

Завжди намагайтеся отримувати потрібні вітаміни і мінерали насамперед з продуктів харчування. Синтетичні вітаміни слід приймати тільки у разі, коли доктор рекомендує.

Рекомендуємо: Які вітаміни краще приймати: синтетичні або натуральні з продуктів?

Їжте більше залізо-яка містить їжі

Якщо на думку доктора дефіцит заліза у вашому організмі викликаний його недоліком в раціоні, то включайте в їжу більше наступних продуктів:

 • червоне м’ясо, свинина, домашня птиця;
 • зелень, темно-зелені листові овочі, такі як шпинат і капуста;
 • сухофрукти родзинки і абрикоси;
 • горох, квасоля та інші бобові;
 • морепродукти;
 • збагачені залізом продукти;
 • насіння і горіхи.

Засвоєння заліза сприяє вітамін С. Вживайте більше продуктів, які його містять: фрукти і овочі 24.

Також майте на увазі, що деякі продукти перешкоджають засвоєнню заліза при вживанні у великих кількостях. До них відносяться чай, кава, їжа багата кальцієм (молочні продукти і цільнозернові).

Прнімать харчові добавки заліза

Приймайте харчові добавки заліза (аптечні вітаміни і мінерали), тільки якщо доктор рекомендує.

Будь-які синтетичні вітаміни і мінерали, як правило, слід приймати тільки в крайній стадії за рекомендацією лікаря, коли неможливо усунути дефіцит за рахунок коригування дієти.

Якщо ви приймаєте харчові добавки заліза, то запивайте їх апельсиновим соком або іншими містять вітамін С напоями / продуктами.

Іноді вживання заліза у вигляді добавок супроводжується неприємними побічними ефектами: болі в шлунку, діарея, пронос, чорний стілець, запор, печія.

Якщо ви помічаєте у себе симптоми дефіциту заліза, то проконсультуйтеся з лікарем. Вживайте більше продуктів багатих на залізо і вітамін С, в крайній стадії — аптечні вітаміни мінерали

Рекомендуємо: Як набрати м’язову масу / схуднути? Найголовніший принцип

висновок

Анемія через дефіцит заліза — найпоширеніша форма анемії.

Недолік заліза може проявлятися в явних симптомах, а може і не проявлятися ніяк. Багато в чому це визначається ступенем нестачі.

Характерні симптоми дефіциту заліза включають підвищену стомлюваність, блідість шкіри, помітне серцебиття, головний біль і запаморочення, задишку, суху і пошкоджену шкіру, хворобливі і набряклі мову і рот, шаруються деформовані нігті.

У разі, якщо вам здається, що у вас дефіцит заліза, не ставте діагноз самостійно, проконсультуйтеся з лікарем.

Найчастіше брак заліза можна легко усунути коректуванням дієти, вживаючи в їжу більше продуктів, що містять залізо.

Ссылка на основную публикацию